پنج شنبه , ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
مطالب جدید
تولید ولتاژ منفی با ترانس سه سر

تولید ولتاژ منفی با ترانس سه سر

تولید ولتاژ منفی یکی از چالش هایی است که مهندسین در مدارهای خود با آن مواجه می شوند. ولتاژ منفی در مدارهایی که شامل برخی سنسور ها هستند (نظیر سنسور دمای lm35) یا در مدارهای دارای تقویت کننده های عملیاتی مورد نیاز است.
برای تولید ولتاژ منفی راه های مختلفی وجود دارد که در این پست به یک راه کاربردی اشاره می کنیم و سایر راه ها را در پست های آتی طی روزهای آینده مورد بررسی قرار می دهیم:

۱- استفاده از ترانس سه سر :
اگر میزان جریان برای شما اهمیت دارد و مشکلی با حجم بزرگ ترانس ندارید، حتما از این روش استفاده کنید.

همانطور که در مدار تصویر زیر میبینید، سر وسط ترانس، بعنوان Ground یا Common در نظر گرفته می شود. خروجی + پل دیود را به ورودی IC رگولاتور مثبت (۷۸xx) با ولتاژ مورد نظر داده و خروجی – پل دیود را نیز به ورودی IC رگولاتور منفی (۷۹xx) با ولتاژ مورد نظر می دهیم.

در مدار زیر مقصور ما تولید ولتاژ های +۵,+۱۲,-۱۲ است، بنابر این از رگولاتور های ولتاژ ۷۸۰۵,۷۸۱۲,۷۹۱۲ استفاده کردیم.

negative_voltage

همانطور که میدانید رگولاتور های مثبت ۷۸xx ولتاژ مثبت بزرگتر از xx را گرفته و به ولتاژ xx تبدیل می کنند. توجه فرمایید که ولتاژ ورودی باید حداقل ۲ ولت بیشتر از ولتاژ خروجی باشد. پس اگر ماکزیمم ولتاژی که میخواهید + و – آنرا تولید کنید ۱۲ ولت است، از ترانس سه سر ۱۶ ولت استفاده نمایید.

رگولاتور های منفی ۷۹xx نیز ولتاژ منفی بزرگتر را که از ورودی به آنها اعمال شده، به ولتاژ منفی xx در خروجی تبدیل می کنند. اختلاف ولتاژ ورودی با خروجی حداقل ۲ ولت باید باشد.

رگولاتور های ولتاژ در پکیج های مختلف با قابلبت تحمل جریان متفاوت (تا سقف ۵ آمپر) تولید شده اند، بنابر این مطابق نیازتان آن ها را انتخاب کنید
.

با ساخت این مدار هر ولتاژ منفی کوچکتر از ۱۲ هم که بخواهید میتوانید تولید کنید. مثلا اگر به ولتاژ -۵ ولت نیاز دارید، میتوانید ولتاژ -۱۲ تولید شده را به ورودی یک رگولاتور ۷۹۰۵ بدهید و از خروجی آن ولتاژ -۵ را تحویل بگیرید.

برای تولید ولتاژ متغیر مطابق با نیازتان و ساختن یک منبع تغذیه با امکان ارائه خروجی مثبت و منفی میتوانید بسادگی بجای استفاده از رگولاتور های ثابت مثبت از رگولاتور متغیر lm317 و بجای رگولاتور های ثابت منفی از رگولاتور متغیر منفی lm337 استفاده نمایید.

ولتاژ خروجی رگولاتور های متغیر، با تغییر جریان Iadj وارده به پایه وسط IC توسط یک پتانسیومتر قابل تنظیم می باشد. جهت مشاهده مدار های نمونه میتوانید به دیتاشیت این IC ها مراجعه فرمایید

درباره‌ احسان میرزایی

علاقه مند به حوزه فناوری و بخصوص الکترونیک، تحصیلات آکادمیک: مهندسی برق، گرایش الکترونیک

۳ نظر

 1. عالی بود
  مطالب مختصر ومفید
  متشکرم

 2. سلام من میخواستم ولتاژ های منفی ۹ولت و مثبت ۹ ولت بسازم باید از چه ترانسی استفاده کنم؟

  • سلام
   همونطور که در قسمت تولید ولتاژ منفی با ترانس سه سر توضیح دادم شما میتونید ولتاژ منفی مورد نظرتون رو بسازید. چون ولتاژ ۹ولت مثبت و منفی میخواهید میتوانید از ترانس دوسر ۹ ولت استفاده کنید. اختلاف پتانسیل بین هر کدام از سرهای این ترانس با سر وسط برابر ۹ ولت است که با مدار ارائه شده میتوانید با مرجع قرار دادن سر وسط، ولتاژ های مثبت و منفی مورد نظرتونو داشته باشید. اگر میخواهید ۹ لت مثبت و منفیتون دقیق و رگوله باشه باید ترانس سه سر ۱۲ ولت استفاده کنید و سپس خروجی های مثبت و منفی ۱۲ را بترتیب با استفاده از از رگولاتور های ۷۸۰۹ و ۷۹۰۹ به مثبت و منفی ۹ ولت کاهش دهید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا