پنج شنبه , ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
مطالب جدید
تشخیص مقدار مقاومت از روی رنگ آن ( ۴ رنگ – ۵ رنگ – ۶ رنگ )

تشخیص مقدار مقاومت از روی رنگ آن ( ۴ رنگ – ۵ رنگ – ۶ رنگ )

امروز یکی از دوستانم درباره نحوه خواندن مقدار مقاومت های شش رنگ ( ۶ نواری ) از من سوال پرسید و براش توضیح اجمالی دادم و گفتم توضیح کاملش رو توی سایت قرار میدم تا هم ایشون ببینه و هم برای سایر عزیزان مفید واقع بشه. در این پست قصد دارم به طور کامل در مورد مقدار مقامت های ۴ رنگ ، ۵ رنگ و ۶ رنگ توضیحاتی را ارائه دهم.

در مقاومت ها هر رنگ نمایش دهنده عددی است. حال بستگی به این دارد که این رنگ برای کدام نوار باشد می توان مقدار مقاومت را تشخیص داد.

طریقه خواندن مقدار مقاوت های ۴ رنگ ( ۴ نواری )

در مقاومت های ۴ رنگ ( ۴ نواری ) عدد رنگ اول را بر روی کاغذ نوشته سپس عدد رنگ دوم را در کنار آن سمت راست قرار می دهیم. هنگامی که به رنگ سوم رسیدیم دو عدد قبلی را در ۱۰ به توان عدد رنگ سوم ضرب می کنیم. توجه کنید رنگ اول و رنگ دوم از هم جدا نبوده و یک عدد ۲ رقمی را تشکیل می دهند.

R =  <عدد دوم> <عدد اول>  x    ۱۰< عدد سوم>

چون همیشه مقدار مقاوت ها یک مقدار دقیق نمی باشد رنگ چهارم را برای مشخص کردن درصد خطا در مقاومت های ۴ نواری نشان می دهند. که این خطا به صورت درصد با مقدار مقاومت جمع یا تفریق می شود.

R   =    R    +/- < درصد خطا = رنگ چهارم>

22

طریقه خواندن مقدار مقاوت های ۵ رنگ ( ۵ نواری )

در مقاومت های ۵ رنگ ( ۵ نواری ) عدد رنگ اول را بر روی کاغذ نوشته سپس عدد رنگ دوم را در کنار آن سمت راست قرار می دهیم. تفاوت با مقاومت ۴ نواری در رنگ سوم است. همانند رنگ دوم عدد رنگ سوم را نیز در کنار آن ها قرار می دهیم. هنگامی که به رنگ چهارم رسیدیم سه عدد قبلی را در ۱۰ به توان عدد رنگ چهارم ضرب می کنیم. توجه کنید رنگ اول ، رنگ دوم و رنگ سوم از هم جدا نبوده و یک عدد ۳ رقمی را تشکیل می دهند.

R = <عدد سوم> <عدد دوم> <عدد اول>  x    ۱۰< عدد چهارم>

چون همیشه مقدار مقاوت ها یک مقدار دقیق نمی باشد رنگ پنجم را برای مشخص کردن درصد خطا در مقاومت های ۵ نواری نشان می دهند. که این خطا به صورت درصد با مقدار مقاومت جمع یا تفریق می شود.

R   =    R    +/-  < درصد خطا = رنگ پنجم>

33

طریقه خواندن مقدار مقاوت های ۶ رنگ ( ۶ نواری )

در مقاومت های ۶ رنگ ( ۶ نواری ) عدد رنگ اول را بر روی کاغذ نوشته سپس عدد رنگ دوم را در کنار آن سمت راست قرار می دهیم. همانند مقاومت ۵ نواری عدد رنگ سوم را نیز در کنار آن قرار می دهیم. هنگامی که به رنگ چهارم رسیدیم سه عدد قبلی را در ۱۰ به توان عدد رنگ چهارم ضرب می کنیم. توجه کنید رنگ اول ، رنگ دوم و رنگ سوم از هم جدا نبوده و یک عدد ۳ رقمی را تشکیل می دهند.

R = <عدد سوم> <عدد دوم> <عدد اول>  x    ۱۰< عدد چهارم>

چون همیشه مقدار مقاوت ها یک مقدار دقیق نمی باشد رنگ پنجم را برای مشخص کردن درصد خطا در مقاومت های ۶ نواری نشان می دهند. که این خطا به صورت درصد با مقدار مقاومت جمع یا تفریق می شود.

R   =    R    +/-  < درصد خطا = رنگ پنجم>

تفاوت در مقاومت های ۶ نواری در رنگ ششم مشخص می شود.

برای بسیاری از فلزات با تغییر دما مقدار مقاومت نیز تغییر می کند. اگر درجه حرارت خیلی زیاد نباشد این تغییرات به صورت خطی می باشد و می توان از فرمول زیر آن را بدست آورد.

R(T) =  R(T0) * [ 1 + a(T – T0) ]

T0 = ( دمای مرجع ( بر حسب درجه سانتیگراد

T = ( دمای مورد نظر ما ( بر حسب درجه سانتیگراد

R(T0) = (مقدار مقاومت در دمای مرجع ( بر حسب اهم متر

R(T) = مقدار مقاومت در دمای مورد نظر

A = ( ضریب دمای مقاومت ( یک بر روی درجه سانتیگراد

مقدار  a برای بیشتر فلزات متفاوت است. اما دمای مرجع معمولا ۲۰ درجه سانتیگراد است.

رنگ ششم در این مقاومت ها ضریب حرارتی می باشد. که عدد آن بر حسب PPM یا درجه سانتیگراد بیان می شود.

44

در زیر سایتی را معرفی می کنم که می توانید به صورت آنلاین مقدار مقاومت ها را بدست آورید.

درباره‌ احسان میرزایی

علاقه مند به حوزه فناوری و بخصوص الکترونیک، تحصیلات آکادمیک: مهندسی برق، گرایش الکترونیک

۷ نظر

 1. مرسی .اگر کمی با تفصیل بیشترمطلب بذارید مفیدتر است.مثلا مطلبی که در مورد اسیلسکوپ نوشتید خیلی خلاصه است.اگه در مورد دکمه ها و چگونه کار کردن باهاش توضیح میدادین خیلی بهتر بود!

 2. باسلام
  بسیارمفیدبودوعملا به کارگرفتم
  ممنون

 3. با سلام ، به فرض میخوام یه مقاومت صد اهم ۱/۴ وات استفاده کنم از روی رنگ مقدار اهم مشخص میشه وات را چطور بشناسم ؟ لطفا

  • مهندس میرزایی

   سلام. وات مقاومت از جثه و اندازه آن (در توان هایی پایین) قابل تشخیص است. اکثر مقاومت هایی که روی بورد های غیر smd میبینید ۱/۴ یا ۱/۲ وات هستند. مقاومت هایی که در لامپ های کم مصرف استفاده می شوند ۱/۲ یا ۱ وات هستند. مقاومت های با وات های بالاتر مثلا ۲ یا ۳ وات معمولا دیگر بصورت نوار های رنگی نیستند و مقدار و وات مقاومت روی آنها نوشته شده است. مقاومت های بیش از ۵ وات هم معمولا به شکل مقاومت های گچی یافت می شوند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا