شنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۶
مطالب جدید
اکانت آپدیت آنتی ویروس nod32
ترانزیستور

ترانزیستور

ترانزیستور یکی از مهمترین قطعات الکترونیکیمی‌باشد. ترانزیستور یکی از ادوات حالت جامداست که از مواد نیمه رساناییمانند سیلیسیمو ژرمانیمساخته می‌شود. یک ترانزیستور در ساختار خود دارای پیوندهای پیوند نوع Nو پیوند نوع Pمی‌باشد.

ترانزیستور یک قطعه ۳ پایه است که به شکل های موجود در تصویر زیر در بازار یافت می شود.

786px-Electronic_component_transistors

ترانزیستورهای جدید به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: ترانزیستورهای اتصال دوقطبی (BJT) و ترانزیستورهای اثر میدانی (FET). اعمال جریان در BJTها و ولتاژ در FETها بین ورودی وترمینال مشترک رسانایی بین خروجی و ترمینال مشترک را افزایش می‌دهد، از اینرو سبب کنترل جریان بین آنها می‌شود. مشخصات ترانزیستورها به نوع آن بستگی دارد. لغت «ترانزیستور» به نوع اتصال نقطه‌ای آن اشاره دارد، اما انی سمبل قدیمی با سمبل‌هایی را کردند که اختلاف ساختار ترانزیستور دوقطبی را به صورت دقیقتر نشان می‌داد، اما این ایده خیلی زود رها شد.[نیازمند منبع] در مدارهای آنالوگ، ترانزیستورها در تقویت کننده‌ها استفاده می‌شوند، (تقویت کننده‌های جریان مستقیم، تقویت کننده‌های صدا، تقویت کننده‌های امواج رادیویی) و منابع تغذیهتنظیم شده خطی. همچنین از ترانزیستورها در مدارات دیجیتال بعنوان یک سوئیچ الکترونیکی استفاده می‌شود، اما به ندرت به صورت یک قطعه جدا، بلکه به صورت بهم پیوسته در مدارات مجتمع یکپارچه بکار می‌روند. مداراهای دیجیتال شامل گیت‌های منطقی، حافظه با دسترسی تصادفی (RAM)، میکروپروسسورهاو پردازنده‌های سیگنال دیجیتال (DSPs) هستند. ترانزیستور می‌تواند به عنوان سوییچ نیز کار کند. ترانزستور سه پایه دارد.

 

درباره‌ مهندس میرزایی

علاقه مند به حوزه فناوری و بخصوص الکترونیک، تحصیلات آکادمیک: مهندسی برق، گرایش الکترونیک

۲ نظر

 1. داریوش سپـــــــــاه کلنتر

  سلام خسته نباشید من بیشتر روی یک مدار با نام پولساتور شیردوشی کار میکنم کار این مدار تقسیم برق ۲۴ولتی ببن دو قسمت برای تقسیم مکش میباشد از ااجا که این مدارها کلا به دو صورت ….کلا قطع میشوند…ویا برق بهصورت مستقیم در مدار جریا می یابد…..خرابی دارند.خواهشمند است در صورت امکان راهنمایی بفرمایید

  • مهندس میرزایی

   سلام
   سوالتون رو ضمن ارائه توضیحات دقیق و شماتیک مدار و … در فروم های مربوط به تعمیرات وسایل مطرح فرمایید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا